امروز شنبه 27 دی 1399  ساعت 18:16 جستجو

بالون های خورشیدی چیست؟

وقتی بحث انرژی خورشیدی می شود، همه ی ما می دانیم که صفحه های خورشیدی به منظور تولید خروجی مطلوب و بهینه باید در محل هایی که امکان دریافت بالاترین تابش خورشیدی را دارند، نصب شوند. اما همواره ابرها و شرایط بد جوی ممکن است در تولید انرژی اختلال ایجاد کند. نصب بالون هایی در ارتفاع بالا، امکان دسترسی مستمر و بدون وقفه به نور خورشید را فراهم خواهد کرد.
در حال حاضر، دانشمندان یک آزمایشگاه فرانسوی-ژاپنی مربوط به نسل بعدی سلول های فتوولتائیک در توکیو، به دنبال معرفی راهی برای حل این مشکل به کمک نصب صفحه های خورشیدی در بالای ابرها هستند. طبق اظهار نظر ژان فرانسوا گیلمولز، سرپرست آزمایشگاه نکست پی وی، در بالای ابرها امکان دریافت بیشتر نور فراهم می شود. با پیشرفت این تکنولوژی، هزینه های تولید برق بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

محققان در حال بررسی روشی برای ساخت بالون هایی با صفحه های خورشیدی و ژنراتور هستند که با استفاده از پلیمرهای سبک وزن ساخته شوند. این بالون ها به زمین متصل شده و کابلهای تعبیه شده، انرژی الکتریکی تولیدی را از آنها به زمین منتقل می کنند. تصویر زیر این چرخه را توضیح میدهد. گیلمولز افزود: محققان تصمیم دارند بالون ها را در فاصله ای بسیار نزدیک به ابرها تعبیه کنند، در ارتفاعی حدود شش کیلومتر و زیر مسیر رفت و آمد هواپیماها، اما در بلند مدت امکان افزایش ارتفاع تا نزدیک ۲۰ کیلومتر هم وجود دارد.
نور دریافتی از خورشید بر فراز ابرها پنج برابر بیشتر از نوری است که از خورشید به سطح زمین می رسد. به گفته ی گیلمولز، با استفاده از این روش، امکان تولید پایدارتر و سریع تر انرژی خورشیدی در مقیاس وسیع تر فراهم میشود.

 بالون های خورشیدی چیست؟  balon