امروز پنج شنبه 02 بهمن 1399  ساعت 11:34 جستجو

تمیز بودن رادیاتورهای سیستم گرمایش ساختمان و پوشانده نشدن آنها

اگر پرده از بالای پنجره تا روی زمین آویزان باشد و روی رادیاتور را كاملا بپوشاند مصرف انرژی به میزان قابل توجهی بیشتر می شود. دلیل آن كاملاً روشن است،‌ زیرا مسیر گردش گرمای تولید شده بسته شده است و انرژی مصرفی مورد نیاز بری رسیدن به دمای آسایش افزایش پیدا خواهد كرد.
اما اگر پرده حداقل 5 سانتیمتر یا بیشتر تا بالای رادیاتور آویزان باشد، مقدار زیادی از این تلفات كاسته خواهد شد، در این حالت اگر پرده ها ضخامت بیشتری داشته باشند می توانند به كاهش تلفات انرژی گرمایی با بیرون، بیشتر كمك كنند و هر چه پنجره بهتر پوشانده شود از ورود سرما كاسته شده و مصرف سوخت نیز كمتر می شود.
مطالعات نشان داده است كه در صورت تمیز بودن رادیاتور و نپوشاندن آن، در حدود 2 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی خواهید داشت.

راه هاي نفوذ هوا و خروج هواي گرم نظير كانال كولر آبي و دودكش شومينه خاموش و همچنين درها و پنجره هايي كه خوب درز بندي نشده اند باعث تلفات انرژي مي شوند. درزبندي كامل و بستن دریچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه

شما مي توانيد با يك آزمايش ساده وضعيت درزبندي درها و پنجره هاي خود را در حالت بسته بودن كنترل كنيد.
1- آيا فاصله بين بازشو و قاب درها و پنجره ها براي هواي بيرون غير قابل نفوذ است؟
براي اطلاع از اين وضعيت ابتدا يك صفحه كاغذ بين بازشو و قاب پنجره قرار دهيد و پنجره را ببنديد، اگر اين كاغذ به آساني قابل بيرون كشيدن باشد نفوذ هوا از لاي در و پنجره زياد بوده و وضعيت مطلوب نيست.
2-آيا اطراف چهارچوب پنجره ها غير قابل نفوذ براي هواي بيرون است؟
با يك شمع يا چوب كبريت روشن مي توانيد به سادگي متوجه شويد كه آيا از اطراف چهار چوب درها و پنجره ها هوا نفوذ مي كند. اين آزمايش در زمان وزش باد و يا هواي سرد بيرون آسان تر انجام مي شود. با اين آزمايش كليه درزهاي اطراف درها و پنجره ها كه باعث تلفات انرژي مي باشند، مشخص مي شوند.
نكته: پيش از شروع هر اقدامي گرد و خاك و ساير آلودگي هاي بازشو و پنجره را تميز كنيد.
اكنون دو امكان وجود دارد: شما مي توانيد با استفاده از نوارهاي درزبندي در كمترين زمان اين درزها را بپوشانيد يا از نوارهاي لاستيكي درزبندي كه توسط افراد متخصص نصب مي شوند استفاده كنيد.
نكته: در صورتي كه زيبايي براي شما از درجه اهميت كمتري برخوردار است و يا بازشو زير پرده پنهان شده است و در يا پنجره باز نمي شود،‌ مي توانيد با قرار دادن تكه هاي پارچه مستعمل دور تا دور در يا پنجره و پوشاندن آنها با روزنامه يا نايلون آن را كاملا بسته و عايق كنيد. درزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه
با بستن دريدرزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينهچه هاي كولر يا ساير كانال هاي سيستم هاي سرمايشي ساختمان در فصل سرد سال از هدر رفتن گرماي داخل ساختمان جلوگيري خواهد شد. زيرا دريچه هاي كولر مانند دودكش باعث خروج گرماي ايجاد شده در ساختمان شده و مصرف انرژي را بالا مي برند.
براي اين كار ابتدا با استفاده از اهرم موجود در كنار دريچه آن را مسدود نماييد اما هنوز كار به پايان نرسيده است. چون هنوز فاصله اي بين پره هاي مسدود كننده دريچه وجود دارد كه هوا مي تواند از طريق آن عبور كند. در اين مرحله مي توانيد از طلق پلاستيكي (موجود در فروشگاه هاي لوازم تحرير) با اندازه مناسب براي پوشاندن كل دريچه استفاده كرد و با استفاده از نوار چسب آن را كاملا ثابت كرده و راههاي عبور هوا از كناره هاي آن را بست. البته بسته هاي مسدود كننده دريچه كولر با نام هاي مختلف تجاري نيز در بازار در دسترس هستند. درزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه
درصورتيكه زيبايي محيط براي شما اهميت كمتري دارد، مي توانيد با وسايل موجود اقدام به بستن دريچه كانال ها كنيد. بطور مثال مي توانيد از يك قطعه مقوا يا نايلون بجاي طلق پلاستيكي استفاده كنيد. براي زيبايي مي توانيد از نقاشي روي اين پوشاننده هاي دريچه استفاده كنيد. درزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه
نكته: استفاده از نوار چسب ممكن است در هنگام برداشتن مسدود كننده دريچه در فصل گرم سال موجب كنده شده رنگ دريچه يا برجا گذاشتن آثار كثيفي شود. پيشنهاد مي شود در هنگام برداشتن مسدود كننده دريچه صبور باشيد و اين كار را با حوصله و دقت انجام دهيد و در پايان سطح زير مسدود كننده را با ماده پاك كننده مناسب تميز نماييد.
دودكش شومينه هم مانند كانال كولر عمل كرده و در صورت خاموش بودن شومينه، هواي داخل ساختمان را مكيده و به بيرون هدايت مي كند. در صورتيكه ساختمان داراي شومينه است و از آن استفاده نمي شود، ابتدا دريچه فلزي داخلي دودكش شومينه را بسته و سپس با استفاده از مقداري پارچه يا لباس مستعمل و يا نايلون بطور كلي دودكش را مسدود نماييد. درزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه
نكته: با چسباندن يك كاغذ يا نصب يك برچسب در مكان قابل ديد و مناسب در كنار شومينه، بسته بودن كانال آن را تذكر دهيد تا در صورت نياز به استفاده از آن، از نظر ايمني دچار مشكل نشويد.

مطالعات و اندازه گيري ها نشان داده است كه با درزبندي كامل و بستن درچه هاي كانال كولر و دودكش شومينه (در حالت خاموش) تا 5% در مصرف انرژي صرفه جويي خواهد شد.
نكته خيلي مهم: در صورتيكه به هر دليلي از وسايل گرمايشي نظير بخاري، آبگرمكن يا ساير وسايل داراي شعله باز استفاده مي كنيد، هرگز تمامي راه هاي نفوذ هوا به ساختمان را مسدود نكنيد. زيرا اين كار موجب كاهش اكسيژن در ساختمان شده و خطرات جاني به دنبال دارد.

آيا در زمان ترك ساختمان بايد سيستم گرمايش ساختمان را كاملا خاموش كرد؟
براي زمان مسافرت و نبودن در ساختمان كافي است دماي منزل را روي 15 درجه سانتيگراد يا كمتر تنظيم كنيد تا مجبور نباشيد پس از بازگشت از سفر، منزل كاملا سرد شده خود را با هزينه بيشتري گرم كنيد.اگر براي چند هفته ساختمان خالي است. سيستم را خاموش و مخزن آن را خالي كنيد. هنگام بازگشت به ساختمان، اجازه گرم شدن آب را تا 60 درجه سانتيگراد داده، سپس از آن استفاده كنيد.
مطالعات و اندازه گيريها نشان داده است كه به ازاي هر درجه سانتيگراد كاهش دما تا 6% در مصرف انرژي صرفه جويي خواهد شد.

استفاده از پرده داخلی

در طی فصل سرد سال و در روزهی آفتابی پرده پنجره هی رو به آفتاب ساختمان را در طول روز باز كنید. در صورت وجود پرده در جلو كلیه پنجره ها، این پرده ها را در هنگام شب ببندید.
مطالعات و اندازه گیری ها نشان داده است با بازكردن پرده پنجره های رو به جنوب در طول روزهای آفتابی و بستن كلیه پرده ها در طول شب در فصل سرد تا 5% در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

 كاهش دمای آب سیستم موتورخانه یا آب گرمكن

كاهش دمی آب سیستم موتورخانه یا آب گرمكن با کم کردن درجه دمای آب می توان انرژی اتلاف شده را کاهش داد. ین روش یک روش متداول در سیستم‌های آب گرم می‌باشد، چون این سیستم‌ها طوری طراحی شده ‌‌اند که آب را در دمای بالاتری از آنچه لازم است تولید می کنند. برای مثال اغلب سیستم‌های آب گرم برای تولید آب در دمای 82 درجه سانتیگراد طراحی شده‌اند؛ این در حالی است که آب گرم مورد استفاده در دستشویی‌ها حداكثر داری دمای 43 درجه سانتیگراد است. بهترین محدوده دمایی تنظیم ترموستات آب گرم بین60 تا 80 درجه سانتیگراد است

پخت و پز حدود ده درصد از كل انرژی مصرفی یك خانواده را به خود اختصاص می دهد، استفاده از شیوه هی منطقی آشپزی می‌تواند در مصرف گاز طبیعی موثر باشد.
-غذاهای منجمد را قبل از طبخ در محیط خانه ذوب كنید.
-پس از به جوش آمدن آب یا میعات، شعله اجاق گاز را كم كنید زیرا دما در این حالت تغییر نمی كند.
-در صورتی كه زمان پخت طولانی لازم است حتی الامكان از ظروف زودپز استفاده كنید.
-از شعله متناسب با اندازه ظرف استفاده كنید.
-آب را به مقدار مورد نیاز در كتری بریزید.
-درب كتری و ظروف را در هنگام پخت و پز ببندید.
-سطوح دیواره هی فر را كاملا تمیز كنید تا حداكثر بازتاب گرمایی صورت گیرد. ‌
مطالعات نشان داده است با بكار بستن نكات مطرح شده بتوان در حدود 20 مترمكعب گاز طبیعی در طول سه ماه زمستان سال صرفه جویی نمود